OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Úvod

História a súčastnosť JK SLÁVIA

Vznik jazdeckého klubu v Spišskej Novej Vsi sa pripisuje roku 1961, kedy vznikol jazdecký oddiel pri Strednej poľnohospodárskej škole v Spišskej Novej Vsi. Jeho zakladateľom bol profesor Viktor Honisch a kolektív učiteľov, ktorí na škole vyučovali. Klub vtedy patril pod Telovýchovnú jednotu Tatran Spišská Nová Ves. Trénerom bol najprv pán Honisch, no v roku 1963 povolali skúseného jazdca z Hradca Králove Pepa Havlíka, ktorý prevzal trénerskú taktovku v klube. Klub fungoval popri Strednej priemyselnej škole poľnohospodárskej. Aby sa žiaci a deti mali na čom učiť jazdiť, keďže dovtedy boli všetky kone určené na ťahanie, klub začal kupovať prvé kone zo žrebčínu v Albertovciach Do školy sa kúpili prvé kone a keďže škola nemala maštaľ, boli umiestnené u profesora Heniša v stodole. Prvých 6 koní: Ravas, Palat, Partaň, Biely Dahoman, Šagia Dahoman a Maly Dahomanisa dostali do maštale až po jej dokončení o rok neskôr.

Šport sa stával stále populárnejší a lákal viac nových, hlavne mladých prívržencov. Prvé preteky sa uskutočnili na kolbišti Vyšný Hámor a to v roku 1962. Medzi prvých pretekárov, ktorí reprezentovali TJ Tatran boli Ing. Karol Mitrík, B. Sopuch, L. Mrnka, J. Baláň, J. Herich a mladí jazdci Ján Augustín, V. Kubička. Od roku 1964 bol predsedom pán Henish, trénerom bol pán Havlík a pomocným trénerom pán Hanzely, vedúcim vychádzky bol Ladislav Púpala. Druhé preteky už boli usporiadané na futbalovom ihrisku TJ Tatran pri Novom Domove ako Spišské skokové derby. Právom boli tieto preteky označované ako najvýznamnejšie preteky na Slovensku v tej dobe, zúčastňovali sa na nich reprezentanti z Poľska, Čiech, Maďarska ako aj najúspešnejší jazdci z Československa. Najväčšie úspechy telovýchovnej jednoty Slávie štátny majetok Spišská Nová Ves sa začali dostavovať už nástupom novej generácie dorastencov, medzi ktorými jasne dominoval Dušan Tovarňák. V roku 1971 sa uskutočnili v Šuranoch dorastenecké majstrovstvá Slovenskej socialistickej republiky, na ktorých nechýbali ani jazdci telovýchovnej jednoty Slávie ŠM zo Spišskej Novej Vsi. V parkúrovom skákaní o dvoch kolách na výške 110 a 120 cm o 11 a 12 prekážkach získal Dušan Tovarňák titul na kobylke Hortenzia a na radosť domácich fanúšikov sa stal majstrom pre rok 1971.

V roku 1974 svojimi úspechmi na seba upozornila ďalšia talentovaná dorastenka Alena Lastovičková, ktorá svoj najväčší úspech dosiahla na majstrovstvách ČSSR, keď s Delfínom získala titul a bola vyhlásená za najštýlovejšiu jazdkyňu majstrovstiev. Bola tiež členkou družstva, ktoré obsadilo1. Miesto na majstrovstvách SSR. Úspešne reprezentovala na pretekoch družby v Bukurešti a na hlavne majstrovstvách Európy vo švajčiarskom Luzerne kde obsadila 14. miesto a stala sa tak najúspešnejšou jazdkyňou zo socialistických krajín. Od roku 1977 úspešne reprezentuje jazdecký oddiel TJ Slávia ŠM Zdeno Kuchár. Už v roku 1978 sa stal majstrom Východoslovenského kraja a bol členom víťazného družstva na majstrovstvách SSR, pod vedením trénera Hanzelyho. O rok neskôr na majstrovstvách SSR už tento talentovaný dorastenec obsadil prvé miesto v súťaži jednotlivcov a zároveň bol členom víťazného družstva. Na majstrovstvách ČSSR sa umiestnil na 4. mieste.

V roku 1993 prešiel pod vedenie hospodárskeho družstva Agrokam a tým aj zmenil svoj názov na Jazdecký klub Agrokam Spišská Nová Ves. Hlavnú úlohu tu stále hralo parkúrové jazdenie, ktoré pod vedením staronového trénera Zdena Kuchára úspešne reprezentovalo tento klub v rámci celoslovenských ale aj medzinárodných súťaži. Ďalšia významná zmena klubu nastala v roku 1996, keď sa klub osamostatnil. Samozrejme s tým súviselo aj premenovanie klubu na Jazdecký klub Slávia Spišská Nová Ves. Predsedom klubu sa stal Ladislav Piga a zodpovednosť za chod a reprezentáciu klubu prevzali bratia Ján a Zdeno Kuchárovci, ktorí vytvorili vhodné podmienky pre výchovu mládeže a mladých koní. Činnosť klubu sa zamerala už len na parkúrové jazdenie. Hlavný dôraz sa kládol na výchovu mládeže. Na základe výsledkov z predchádzajúcich rokov a počtu mladých prívržencov v klube, bol v roku 2004 jazdecký klub Slávia Spišská Nová Ves zaradený do Centra talentovanej mládeže. Medzi ďalšie domény, ktorými sa v klube zaoberajú je výcvik mladých koní.